KARADENİZ  SPOR OYUNLARI 2007 YILINDA TÜRKİYE'DE

                                                           11.06.2006

Karadeniz Spor Oyunları 2007 yılında Türkiye'de yapılacak.

 

Hilton Oteli'nde 10.06.2006 tarihinde gerçekleştirilen toplantının ardından Karadeniz Spor Oyunları'nın statüsü Türkiye'nin yanı sıra 9 ülke temsilcileri tarafından imzalanırken, oyunların ilki gelecek yıl Trabzon ve bu ile yakın illerde organize edilecek.

Statüyü Türkiye ile beraber Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Yunanistan, Romanya, Rusya, Sırbistan ve Ukrayna temsilcileri imzaladı.

Statüyü Türkiye adına imzalayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, toplantıda yaptığı konuşmada, bölgede daha önceden oluşmuş olan birlikteliğin sporun cazibesinden kaçamayacağını söyledi.

Şahin, Karadeniz Spor Oyunları'nı çok başarılı şekilde organize edeceklerini belirterek, ''Bölgemizde daha önceden oluşmuş olan birliktelik sporun cazibesinden kuşkusuz kaçamazdı. İki gün içinde spordan etkili şekilde yararlanmak ve gençleri yararlandırmak için ciddi adımlar atıldı.

Bugün Karadeniz Spor Oyunları'nı organize etmeyi, imzalamış olduğumuz statüyle karar altına aldık. 10 ülke imzaladı. İnanıyorum ki ileriki süreçte Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'ne mensup tüm ülkeler tarafından imzalanacak'' dedi.

Önümüzdeki yıl 1. Karadeniz Oyunları'nı Türkiye'yi olarak Trabzon'da ve Trabzon'a yakın illerde organize etmeye karar verdiklerini kaydeden Mehmet Ali Şahin, şunları söyledi:''Aslında 1999 yılında bu oyunların Trabzon'da yapılması kararlaştırılmıştı. Maalesef 1999 depremi nedeniyle yapılamamıştı. Şimdi uzun bir aradan sonra o zaman sadece Karadeniz'e sınırı olan ülkelerin yer aldığı bu organizasyon, tüm Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü üyelerin katılımıyla daha da zenginleştirildi. En az 7 branşta yapılacak ve yine 18 yaş ve altı gençlerin iştirak edeceği, sporcuların olimpik spor dallarında mücadele edeceği bir organizasyon olacak. İnanıyorum ki Türkiye olarak bu organizasyondan da daha önce yapmış olduğumuz daha önemli organizasyonlardan yüz akıyla çıktığımız gibi yine yüz akıyla çıkacağız.''

Şahin, 10 gün önce Trabzon ve çevre illerde olduğunu ifade ederek, ''Buralarda öyle bir beklenti vardı. Bu beklentiyi gerçekleştirmiş olmanın da mutluluğunu yaşıyorum. Yakın bir zamanda yeniden Trabzon'a giderek ve çevre illeri ziyaret ederek oradaki spor tesislerimizin durumunu gözden geçireceğiz. Önümüzdeki yıla o bölge bu oyunlar için hazır hale gelecek'' diye konuştu.

Karadeniz  Spor Oyunları'nı çok başarılı gerçekleştireceklerini dile getiren Şahin, statüyü imzalayan ülke temsilcilerine de seslenerek, ''Önümüzdeki yıl yani 2007 yılında 1. Karadeniz Oyunları'nda Karadeniz'in sahil kenti Trabzon'da buluşmak üzere hayırlı günler diliyorum, ülkelerinize bizden selam gönderin'' diyerek sözlerini tamamladı.

-OYUNLARA SADECE KEİ ÜLKELERİ KATILACAK-

İlki 2007 yılında Trabzon'da yapılacak Karadeniz Spor Oyunları'na sadece KEİ'ye ülkeler katılabilecek.

Oyunlar, temmuz ayının başından eylül ayının sonuna kadar maksimum 7 günlük bir dönemde düzenlenecek.

Bu arada oyunların birincisi 2007 yılında Türkiye'de düzenlenirken, ikincisi 3 yıl sonra 2010 yılında organize edilecek. Daha sonraki oyunlar ise 4 yılda bir yapılacak.