1. KARADENİZ SPOR OYUNLARI'NA DOĞRU

                                                         27.10.2006
 

1. Karadeniz Spor Oyunları organizasyonu öncesi ülke temsilcilerinin katıldığı İdari Komite toplantısı İstanbul'da başladı.

 

Dedeman Oteli'nde, Karadeniz Spor Oyunları Dönem Başkanı ve Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Sezai Bağbaşı'nın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Türkiye adına Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Babacan ile Karadeniz Oyunları Genel Sekreteri Elvan Yurtcu yer aldı.


Toplam 11 ülkenin katılacağı 1. Karadeniz Oyunları'nın danışma toplantısında Ukrayna, Romanya, Rusya, Gürcistan, Yunanistan, Azerbaycan ve Ermenistan'dan temsilciler yer alırken, 2007 yılının temmuz ayında Trabzon, Giresun ve Rize'nin ev sahipliği yapacağı organizasyonla ilgili planlamaların hazırlanacağı belirtildi.

Toplantıda, organizasyon kesin tarihlerinin belirlenip programın planlanacağı, müsabakaların yapılacağı branşların kesinleşeceği, organizasyon logosunun seçileceği, ülkelerin katılım ücretleri, konaklama ve sağlık hizmetlerinin belirleneceği ifade edildi.

-BAĞBAŞI: ''AMAÇ GENÇ SPORCULARI YETİŞTİRMEK''-

1. Karadeniz Spor Oyunları Dönem Başkanı Sezai Bağbaşı, ilk kez gerçekleştirileceğine dikkat çektiği organizasyonla ilgili, ''Karadeniz'e sınırı olan ülkelerin değil de Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü üyesi ülkelerin katıldığı bir organizasyon. Amacımız genç sporcuları Olimpiyat Oyunları, Dünya, Avrupa Şampiyonalarına iyi hazırlayabilmek. Organizasyonumuzu, onları kaynaştırıp, ülkelerin birbirleriyle kültür değişimini ve birbirlerini anlamalarını sağlayacak bir sosyal etkinlik olarak görüyoruz'' dedi.


Oyunlara 18 yaş altı sporcuların katılacağını belirten Bağbaşı,''Büyükleri özellikle istemedik. 2007 yılında yoğun spor programı olması nedeniyle (A) veya ümit milli seviyesindeki sporcuları düşünmedik. Aksi halde bu oyun daha doğmadan fiyaskoyla bitebilirdi. Önemli olan gençler kategorisindeki sporcularımızı iyi yetiştirebilmek'' diye konuştu.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantının akşam saatlerinde sona ermesi bekleniyor.