1. KARADENİZ  SPOR OYUNLARI 02-08 TEMMUZ 2007 TARİHLERİ ARASINDA TRABZON'DA

                                                         27.10.2006
 

1. Karadeniz  Spor Oyunları organizasyonu öncesi ülke temsilcilerinin katıldığı ilk İdari komite toplantısı İstanbul'da sona erdi. Oyunlar 02-08 Temmuz 2007 tarihleri arasında düzenlenecek.

 

Dedeman Otel'de, Karadeniz  Spor Oyunları İdari Komite Başkanlığı'nı da üstlenen Gençlik Spor Genel Müdür Yardımcısı Sezai Bağbaşı'nın başkanlığında yapılan toplantıya Türkiye adına Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Babacan ile 1. Karadeniz Spor Oyunları Genel Sekreteri Elvan Yurtcu yer aldı. Toplantıya Azerbaycan, Gürcistan, Yunanistan, Rusya, Romanya Ermenistan ve Ukrayna'dan temsilciler katıldı.

Toplantıda, 1, Karadeniz Spor Oyunları'nın 2007 yılının temmuz ayında merkez Trabzon olmak üzere, Giresun ve Rize'nin ev sahipliği yapacağı organizasyonla ilgili konular görüşüldü.

Toplantıda Oyunların, Türkiye'nin önerdiği gibi, 9 spor dalında (Atletizm, Yüzme, Cimnastik, Güreş, Okçuluk, Tekvando, Voleybol, Futbol, Basketbol) düzenlenmesine karar verilirken, spor branşlarının yaş grupları, ilgili branşların Uluslararası kurallarına göre Gençler Kategorisi göz önüne alınarak uygulanmasına karar verildi. Branşlar ile ilgili, daha sonra gelebilecek farklı teklifler de dikkate alınacak.

Karadeniz'e sınırı olan ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü üyesi ülkelerin katıldığı bir organizasyon niteliğine sahip olan Oyunların toplantısında idari komite başkan yardımcılıklarına Yunan üye Thomas Mendesides ve Rus Nikolai Borovkov seçildi.

Alınan kararlara göre, 1. Karadeniz Spor Oyunları resmi amblemi bir sonraki toplantıda belirlenecek. Kurulacak komitelerin sorumluluğunu üstlenmek üzere ülkelerden birer idari komite üyesi seçilecek. Romanya, hakem komitesi için, Gürcistan da anti-doping komitesi için gönüllü olurken, diğer komitelerden sorumlu olacak idari komite üyelerinin seçimi bir sonraki toplantıda yapılacak.

Komite, toplantıda oyunların logosunu ve maskotunu da belirlerken, katılımcı ülkelerden, oyunlar boyunca 7 gün için kişi başına 105 dolar ücret alınmasını, takım sporlarında rastgele seçim yöntemiyle, ferdi spor dallarında da ilk üç dereceye giren sporculardan doping numunesi alınmasını kararlaştırdı.

Öte yandan, oyunlarda kullanılacak formalarda uluslararası kurallara göre reklam uygulanacak. Ulusal organizasyon komitesi, siyasi içeriği olmayan, alkol ve tütün reklamlarını içermeyen, istediği her türlü reklamı kullanabilecek.

Trabzon, Giresun ve Rize'nin ev sahipliğini yapacağı oyunlarla ilgili bir sonraki toplantı, 2007 Şubat ayı içinde Trabzon'da yapılacak.