AKGÜL:''KARADENİZ SPOR OYUNLARINDA TRABZON'A 3 BİN KİŞİNİN GELMESİNİ BEKLİYORUZ''

                                                         12.12.2006
 

2-8 Temmuz 2007 tarihleri arasında merkezi Trabzon Giresun ve Rize'de yapılacak.Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı ve Trabzon 2007 Organizasyon Komitesi Başkanı Yunus Akgül, Trabzon'un merkez olacağı oyunlar çerçevesinde sporcu, idareci, antrenör ve teknik ekip olmak üzere 3 bin kişinin Trabzon'a gelmesini beklediklerini söyledi.

 


Akgül, 11 ülke sporcularının 9 branşta yarışacağı oyunlarda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün (GSGM) sadece atletizm yarışmaları için Trabzon'un Moloz ilçesinde yapılması düşünülen tesise 1 milyon 500 bin YTL ayırdığını ve tesisin 2007 yılında hazır olacağını bildirdi.


Karedeniz Ekonomik İşbirliği ülkelerinin çeşitli alanlarda var olan birlikteliklerinin yanı sıra, spor alanında da bir işbirliğine giriş sürecinin Karadeniz Oyunları ile pekiştirilmesi hedeflendiğini belirten Akgül, Karadeniz Ekonomik İşbirliği ülkelerinin özellikle bölgesel bütünleşme, sosyal ve kültürel alanlardaki ilişkilerin gelişimi, Akdeniz, Amerikan, Asya spor oyunları gibi bölgesel bir aktivite ile ülkeler arası dostluğun geliştirilmesi amaçlandığını söyledi.


1. Karadeniz Spor Oyunlarının daha popüler bir hale gelebilmesi ve daha çok sporcunun katılımının sağlanması amacıyla oyunlara Karadeniz Ekonomik İşbirliğine üye ülkelerin tümünün katılımının planlandığını ifade eden Akgül, Oyunların ikincisinin ise 3 yıl sonra 2010 yılında organize edileceğini ve daha sonraki oyunların da 4 yılda bir yapılacağını bildirdi.


Trabzon, Giresun ve Rize'nin ev sahipliğini yapacağı oyunlarla ilgili bir sonraki İdari Komite toplantısı, 2007 Şubat ayı içinde Trabzon'da yapılacak.Karadeniz Oyunları'nda sporcular atletizm, basketbol (erkekler), ritmik cimnastik, güreş, okçuluk, tekvando, voleybol (bayanlar), yüzme ve futbol branşlarında yarışacaklar.


Oyunlara Türkiye'nin yanı sıra Sırbistan, Moldova, Rusya, Romanya, Ermenistan, Yunanistan, Gürcistan, Arnavutluk, Ukrayna ve Azerbaycan katılacak.


Karadeniz Oyunları'na sporcu, idareci, antrenör ve teknik ekip olmak üzere yaklaşık 3 bin kişi Trabzon'a gelecek.

-TESİSLER-

1. Karadeniz Oyunları'nda merkez Trabzon olmak üzere Giresun ve Rize
illerindeki tesisler organizasyon için kullanılacak.


Trabzon'da Yorma, Sürmene, Araklı, Vakfıkebir, Of ve Akçaabat ilçelerindeki spor tesisleri de organizasyon için hazırlanıyor. Atletizm yarışmaları için Moloz'da yapılması düşünülen tesise Trabzon Belediyesi yer tahsisinde bulunurken, GSGM 1 milyon 500 bin YTL'yi bu tesisin yapımı için ayırdı. Tesis 2007 yılında hazır olacak.


Karadeniz Teknik Üniversitesi de (KTÜ) spor tesisinin yanı sıra kampüste oyunlar köyünün hazırlıklarına başladı. Organizasyon boyunca KTÜ Oyunlar Köyü olarak kullanılacak. Yurtlar, yemekhaneler ve tesisler tamamen bu organizasyon için hazır olacak.

-OYUNLARIN WEB SİTESİ-

Oyunların resmi web siteleri olan karadenizoyunlari.org.tr ve www.2007 blacksea.org.tr internet adreslerinin faaliyete geçtiği bildirildi.


Sitelerin içeriğinde, katılan ülkeler, branşlar, oyunlar ile ilgili genel bilgiler, güncel haberler, ev sahibi kent Trabzon ve iletişim ile ilgili bilgiler bulunuyor. Oyunlar süresince de bu sitelerden sonuçlar ve her türlü bilgi takip edilebilecek.


 

 Atalay, önlerinde fazla zaman olmadığını belirterek, ''Ancak kısa bir zaman da yok. Bütün komiteler gerekli çalışmaları yaparak eksiklikler kısa sürede tamamlanacaktır'' dedi.