04.07.2007

 
Yemekler Dört Dörtlük…
 

Gençlik Ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Başaran, “ Türk Yemeklerini Kim Yerse Yesin Hoşuna Gidiyor”34 yıldır içinde bulunduğu teşkilatta bu tür organizasyonlarda görev yapan.

 

Yiyecek ve İçecek Komitesi Başkanı, Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Yaşar Kaptan Başaran, Karadeniz Oyunları’nda başta oyunlar köyü olmak üzere her gün 3 bini aşkın kişiye açık büfe şekliyle yiyecek-içecek verildiğini belirtti. Yaşar Kaptan Başaran şunları söyledi:

“Bu tür organizasyonların en önemli ve bir o kadar da karmaşık konusu yiyecek-içecektir. Düşünün ki, bu bir spor organizasyonudur. Sonuçta sporcu günde 1 bazı hallerde 2 kez yarışır. Ama, aynı sporcu günde 3-4 hatta 5 kez yer-içer. Uzmanların reçeteleri ile hazırlanan bu yiyecekler titizlikle saklanır, pişirilir ve hazır hale getirilir. Başta temizlik olmak üzere çok dikkatli olmanın gerektirdiği bir sektör. En küçük bir ihmal bile kaldırmaz. Bunca yıldır organizasyonların içindeyim, şeytan kulağını menfi bir olayla karşılaşmadım.”

Başaran, Türk yemek sofrasının dünyanın hemen hemen her ülkesinden talep gördüğünü vurgulayarak, “Türk yemekleri herkesin hoşuna gidiyor. Bunun içinde çok yeniyor. Bazen bu noktada sıkıntıda çekmiyor değiliz” dedi.

Yaşar Kaptan Başaran; gıdaların zevkinin çıkarıldığı yerin damak olduğunu vurgulayarak, “Aşağıya inenin adeta hükmü ortadan kalkıyor. Bunun için yavaş yavaş, sindire sindire, hatta suyu bile ballandıra ballandıra içecek, damağa tat vereceksiniz. Doğrusu budur” diye konuştu.