ATALAY: ''TRABZON SPOR KENTİDİR"

26.01.2007

 

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Trabzon'un spor, dostluk ve barış kenti olduğunu, kentten çok önemli sporcuların ve yöneticilerin yetiştiğini ve bunu hiç bir şeyin bunu gölgeleyemeyeceğini söyledi.


Trabzon'da Temmuz ayında yapılacak ''1. Karadeniz Oyunları'' ve ''2011 Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Festivali'' ile ilgili Trabzon Gazeteciler Cemiyeti tarafından ''Oyunlardan Olimpiyatlara Trabzon'' konulu panel düzenlendi.

Panele Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Togay Bayatlı ve eski milli sporcu Erol Üzen konuşmacı olarak katıldı.

Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, panel öncesi yaptığı konuşmada, Trabzon'un bugüne kadar pek çok oyuna ev sahipliği yaptığını ifade ederek, ''Trabzon'da 42 branşta spor yapılmaktadır. Sporda öncelikle futbol ve Trabzonspor gelmektedir. Üst üste şampiyonluklar kazanan Trabzonspor, hem Türkiye hem de Avrupa'da başarılı olmuştur. Belki bugün ligdeki yeri kendine yakışmıyorsa, aslında camia olarak büyüklüğünü her zaman göstermiştir'' dedi.

Spor kenti olan Trabzon'un temmuz ayında Karadeniz Oyunlarına ev sahipliği yapacağını dile getiren Vali Yavuzdemir, ''İlimiz ve ilçelerde spor tesislerini hızla tamamlamaktayız. Sporda güzel altyapıya sahip Trabzon'da 2011 Avrupa Gençlik Olimpiyatları Yaz Festivali'nin düzenlemesinin onurunu yaşıyoruz. Bu organizasyonun en güzel şekilde icra edileceğinden şüphemiz yok'' diye konuştu.

ATALAY'IN KONUŞMASI

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Karadeniz oyunları hazırlıklarının sürdüğünü kaydeden Atalay, ''Karadeniz oyunlarını iyi yapacaktık. Şimdi çok iyi, muhteşem yapmak zorundayız. Karadeniz oyunlarıyla bir şey milat olacak. Oyunlar 2011 yolunu açacak. Muhteşem bir evsahipliği yapacağız. Her gelene sadece yarışma değil, tam bir seyahat, şölen ve doğayı yaşatacağız. Yeter ki birlik beraberlik olalım'' dedi.

BAYATLI'NIN KONUŞMASI
 

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Boyatlı, Trabzon'un bir spor, barış ve insanları tanıma kenti olmadığını kimsenin söyleyemeyeceğini söyledi. Türkiye'nin en eski spor kulüplerinin Trabzon'da kurulduğunu belirten Bayatlı, ''Türkiye'nin en başarılı spor yöneticileri Trabzon'dan çıkmıştır. Demek ki bu kent gerçekten sporun içinde'' dedi.

2011 Avrupa Olimpik Gençlik Yaz Festivali'nin Trabzon'un gelişmesini sağlayacağını da ifade eden Bayatlı, şunları söyledi:''Atina, olimpiyatlara kadar kasabaydı, şimdi büyük kent oldu. İnanıyorum gençlik olimpiyatlarından sonra Trabzon da böyle olacak. Trabzon ekonomisi, sporu, sosyal yaşamıyla, görüntüsüyle Türkiye'nin en büyük, en değerli kentlerden biri olacak.  Trabzon bizim rehberimiz olacak. Trabzon kazandıkça, başarılı oldukça biz başka kentlere de organizasyonlar alacağız.''

Eski milli voleybolcu Erol Üzen ise Trabzon'da yapılacak organizasyonlarda hazırlık yapan ekibe büyük iş düşeceğini belirterek, ''Allah onlara kolaylık versin. En iyisini yapmaya uğraşacaklar. Biz de onlara yardımcı olmaya çalışacağız'' dedi.

Panel sonunda Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, 2011 Avrupa Olimpik Gençlik Yaz Festivali'nin Trabzon'a alınmasındaki katkılarından dolayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Bayatlı'ya fahri hemşehrilik beratı verdi.