1. KARADENİZ SPOR OYUNLARI İDARİ KOMİTE TOPLANTISI TRABZON'DA YAPILDI

 

 

Trabzon ve çevre illerde düzenlenecek 1. Karadeniz Spor Oyunları İdari Komite Toplantısı, oyunlarda yer alacak ülkelerin delegeleriyle Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay'ın katılımıyla Trabzon'da yapıldı.

 

Atalay, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 2-8 Temmuz tarihleri arasındaki gerçekleştirilecek oyunlara katılacak ülkelerin temsilcileriyle, Trabzon'da bir araya gelmekten mutlu olduklarını söyledi.
 

Oyunlarla ilgili oluşturdukları komiteyle hazırlıklarını sürdürdüklerini ifade eden Atalay, ''Herhangi bir problemimiz yok. Çok güzel bir ev sahipliği yapacağız. Sizlerin de gelmesiyle çok güzel bir organizasyon gerçekleşecek'' dedi.


Atalay, oyunlara katılacak ülkeleri ağırlamaktan büyük şeref duyacaklarını ifade ederek, şunları söyledi:


''Bütün dost ve kardeş ülkelerimizi buraya mümkünse bütün branşlarda tam kadro bekliyoruz. Bu güzel coğrafyanın her ülkesinde çok güzel şehirler var. Trabzon'da bu şehirlerden bir tanesidir. Trabzon'u organize ettikten sonra bir başka Karadeniz şehrinde birlikte olacağız. Türkiye olarak Karadeniz oyunlarının daha büyümesi, gelişmesi için büyük destek vereceğiz. Eminim ki, Karadeniz ülkeleri, yeni çıkardıkları gençleri ilk defa Karadeniz oyunlarına getirecek ve olimpiyatlara hazırlayacaklar.''


Sadece Türk sporcuların olimpiyatlarda, Dünya ve Avrupa Şampiyonaları'nda gösterecekleri başarılarla övünmeyeceklerini kaydeden Atalay, şöyle konuştu:


''Burada başarılı olan bütün ülke sporcuların daha sonra olimpiyatlarda başarılı olmasından kıvanç duyacağız. Ben bir kere daha buraya teşrif ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Şeref verdiniz. İnşallah toplantılarımız çok verimli geçecek ve sizler Trabzon'u tanıyacaksınız, bizler de hep beraber farklı şehirlerde sizlerin birlikte olacağız. Ben sözlerimi şöyle bitirmek istiyorum. Evinize hoşgeldiniz.''


Atalay, sadece Bulgaristan'ın oyunlara katılma durumunun netleşmediğini ifade ederek, ''Bulgaristan, AB'ye yeni üye oldu. Ülkede yeni yasalar gereği katılımın parlamentoda onaylanması vakit aldı. Sanıyorum, onlar da oyunlara katılacak ve tam kadro Karadeniz oyunları gerçekleşmiş olacak'' diye konuştu.

-ULUSLARARASI İDARİ KOMİTE BAŞKAN YARDIMCISI BROVKOV-


Uluslararası İdari Komitesi Başkan Yardımcısı olan Rusya Federasyonu'ndan Nikolai Brovkov ise kendilerini ağırlamaları nedeniyle yetkililere teşekkür ederek, ''Bütün çalışmalarımızı yaptık. Bütün branşlarda oyunlara katılacağız ve elimizden gelen bütün desteği vereceğiz. Ülkemizin bu konuda büyük deneyimi var. Bu oyunları en üst düzeyde gerçekleştirmek için sizlere destek olacağım'' diye konuştu.
 

İki gün sürecek toplantıda, oyunlara katılacak ülkelerin ön katılım formlarının gözden geçirileceği ve Organizasyon Komitesi Başkanı Yunus Akgül'ün, oyunların hazırlıkları hakkında delegelere bilgi vereceği belirtildi.


Karadeniz Spor Oyunları'nın resmi marş ve logosunun onaylanacağı toplantıda, branş ve oyunlarda görev yapacak hakemler belirlenecek.
 

Toplantıda, 1. Karadeniz Spor Oyunları'nda yer alacak ülkelerin, hangi branşlarda katılacakları da netleşmiş olacak.
 

Zorlu Grand Otel'de bu sabah yapılan toplantının ardından, delegelere spor tesisleri gezdirildi.

Organizasyon Komitesi Başkanı ve Gençlik Spor Genel Müdür Yardımcısı Yunus Akgül'den alınan bilgiye göre, toplantıda yarışma branşları arasına bisiklet de dahil edildi.

Oyunlarda, atletizm, okçuluk, ritmik cimnastik, güreş, tekvando, yüzme, basketbol ve voleybol branşlarında müsabakalar yapılacak.

Hopa'dan başlayacak ve Samsun'da sona erecek bisiklet yarışı, 4 veya 5 etaptan oluşacak.

18 yaş altı sporcuların yarışacağı 1. Karadeniz Spor Oyunları'na Azerbaycan, Moldova, Yunanistan, Rusya, Ermenistan, Arnavutluk, Gürcistan, Romanya, Ukrayna ve Sırbistan'ın katılımı kesinleşti. Bulgaristan'ın da oyunlara katılması bekleniyor.

Oyunlar için Trabzon'a sporcu, teknik adam, yardımcı ve idari personel olarak yaklaşık 2 bin 500 kişi gelecek.

-ÇÖP DEPOLAMA ALANINA PİST YAPILMIYOR-

Bu arada Moloz mevkisindeki çöp depolama alanında yapılması planlanan atletizm pistinin, başka bir yere yapılacağı öğrenildi.

Çöp depolama alanıyla ilgili bir araştırma yaptırıldığı ve araştırma sonucunda çöp alanında metan gazı patlama olasılığının bulunduğu kaydedildi.Bunun üzerine atletizm pistinin Hüseyin Avni Aker Stadı'nda veya Söğütle Beldesi'nde yapılabileceği belirtildi.