1. KARADENİZ SPOR OYUNLARI HAZIRLIK VE DÜZENLEME KURULU TOPLANTISI SONA ERDİ

1. Karadeniz Spor Oyunları'nın üst organı olan Hazırlık ve Düzenleme Kurulu toplantısı, Trabzon'da sona erdi.

 

Hazırlık ve Düzenleme Kurulu Başkanı olan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, toplantının ardından yaptığı açıklamada, organizasyon komitesi başkanı Yunus Akgül'den 2-8 Temmuz tarihleri arasında yapılacak oyunlarla ilgili çalışmalar konusunda bilgiler aldıklarını belirterek, ''Memnuniyetle gördük ki çalışmalar planlı, programlı şekilde devam ediyor. Herhangi bir sorun ile karşılaşmadık ve 20 Haziran tarihi itibariyle tüm hazırlıklarımız bitmiş olacak. Toplantıdan memnun olarak mutlu ve sevinçli bir şekilde ayrılıyoruz'' dedi.


Özellikle spor müsabakalarının yapılacağı alanlar, fiziki mekanlarla ilgili küçük çaplı onarımlar gerektiğini kaydeden Şahin, şöyle devam etti:
 

''Bunları tek tek görüştük. İlgili arkadaşlar bunu takip ediyor. Atletizm pisti ile ilgili ihale bu ayın 27'sinde bitecek. Onunla ilgili arkadaşlar bilgi verdi. 20 Haziranda atletizm müsabakalarının yapılacağı pist bitmiş olacak.
 

Oyunlar köyü olarak kullanacağımız Karadeniz Teknik Üniversitesi kampüsü içinde yurt binalarımızda bazı tadilatlar gerekiyor. Bu konuyla ilgili Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürümüz Hasan Albayrak, ön bir çalışma yaptığını ifade etti ve bilgi verdi. Bu çalışmaların yapılması ve bazı eklentilerin yurtlara ilave edilmesi sonucuna vardık. Özellikle Avrupa ve dünya sıralamalarında ilk sırada yer alan ülke sporcularının katılacağı 1. Karadeniz Spor Oyunları, spor camiasında ses getirecek bir organizasyon olacak. Oyunların birincisi olması nedeniyle önem arz ettiği fikrine vardık. Bu organizasyondan başarıyla çıkmamız gerekiyor.''

-OYUNLAR İLE BİLGİLER-


Şahin, Bulgaristan'ın henüz oyunlara katılacağını bildirmediğini, ancak yapılan görüşmeler sonucunda bu ülkenin de sözlü olarak katılacağını öğrendiklerini söyledi.
 

12 ülkeden bin 500 civarında sporcunun oyunlara katılmasının öngörüldüğünü kaydeden Şahin, sporcularla birlikte gelenlerle bu sayının toplam 3 bini bulacağını ifade etti.


Oyunlara Türkiye'den 188, Arnavutluk'tan 133, Azerbaycan'dan 118, Ermenistan'dan 39, Gürcistan'dan 129, Moldova'dan 104, Rusya'dan 160, Ukrayna'dan 74, Yunanistan'dan kesin olmamak üzere 230 sporcunun katılacağını belirten Şahin, Romanya, Sırbistan ve Bulgaristan'ın henüz sporcu sayısını bildirmediğini kaydetti.


Şahin, yarışmalarda 18 yaş altı sporcularının atletizm, basketbol, ritmik cimnastik, güreş, okçuluk, tekvando, voleybol, yüzme, futbol, bisiklet, 3 kategoride olmak üzere bedensel engelliler branşlarında ülkelerini temsil edeceğini söyledi.

-''OYUNLAR TRABZON İÇİN FIRSAT''-

''Oyunların Trabzon için benim hiç uygun görmediğim bir takım olumsuz intibaları silmeye fırsat olacağını düşünüyorum'' diyen Bakan Şahin, şunları kaydetti:


''Başta hazırlık ve düzenleme kuruluna görevler düşünüyor. Buradaki yerel yöneticilere ve en önemlisi yerel medya mensuplarına büyük görev düşüyor. Bu oyunların Türkiye ve Trabzon için ne kadar önemli olduğunu, sporun centilmenlik dostluk ve kardeşlik bağlarını güçlendirmede ne kadar etkin olduğu vurgulayarak bunu sınav olarak değerlendirip buna göre hareket edilmeli. Buraya katılan her ülke sporcusunu başarılarından dolayı alkışlayabilirsek ben inanıyorum ki buraya gelen sporcular ülkelerine dönerken 'Türkiye, Trabzonlular, halk ne kadar centilmen, ne kadar insan yürekli, sevgi yürekli insanlar' diyecekler. Bu intiba ile buradan ayrılmalarını sağlamalıyız. Ben Trabzonluların bunu başaracağına inanıyorum.''


Bakan Şahin, Karadeniz Oyunlarının, 2011 Avrupa Gençlik Yaz Olimpiyatları'nın bir ön provası şeklinde değerlendirilebileceğini de kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı:


''O bakımdan da önem veriyoruz. Hükümeti temsilen bu işin başındayız. Trabzon'un üstlendiği il bazında bir organizasyon olarak bunu görmüyoruz.
 

Türkiye'nin üstlenmiş olduğu ciddi bir iş olarak gördüğümüz için buradayız. Dolayısıyla buradan başarılı çıkmak için hepimiz kollarımızı sıvadık ve her türlü imkanımızı ortaya koyuyoruz. 2011'e giderken çok daha güçlenmiş, çok daha ümitli, çok daha başarılı bir işi yapacağımıza inanarak gideceğiz. Bir takım kafamızda soru işaretleri olabilir. Bunları ortaya koyup bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak için neler yapabileceğimizi de ayrıca değerlendirmeliyiz. Bir şeyi başaracağımıza inanmak önemlidir. Biz inanıyoruz. İnanıyorum ki sizler de inanıyorsunuz. İnanıyorsanız, inanmak başarının yarısıdır. İnşallah başarıyla bu organizasyondan çıkacağız ve 2011'i de çok daha başarılı bir şekilde yerine getiririz.''