Oyunlarda Bağımsız Anti Doping Numunesi Alım Görevlisi (BADNAG) Olarak Görev Yapacak Sağlık Elemanlarına Kurs Verildi

12 ülkeden 17 yaş ve altı sporcuların 10 branşta yarışacağı Karadeniz Spor Oyunları’nın birincisinde gönüllü olarak görev alacakların eğitimine başlandı.


Oyunlarda Bağımsız Doping Numunesi Alım Görevlisi (BADNAG) olarak görev yapacak sağlık elemanlarına yönelik kurs Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kamp Eğitim Merkezi’nde yapıldı.


BADNAG kursuna tıp doktoru, diş hekimi, veteriner, eczacı, biyolog ile kimyagerlerden oluşan 60 kişi katıldı.


Kursta bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Daire Başkanı Sultan Seyhan Genel Müdürlük olarak dopingle mücadelede önemli mesafe kaydettiklerini söyledi.


2004 Olimpiyatları ve sonrasında Dünya Anti Doping Ajansı olan WADA 'nın talimatları ve çalışma ilkeleri doğrultusunda Türkiye’de de Dopingle ciddi manada mücadele etmeye başlandığını ifade eden Sultan Seyhan “Eğitim ve analiz seminerlerle İle bu mücadele devam etmektedir. Dopingle sorun yaşayan bir ülke olarak bakanlık ve Genel Müdürlülüğümüzün Özverili çalışmalarıyla yasal düzenlemeler yapılmaya başlanmıştır. Türkiye anti doping ajansı yasa tasarısı meclis komisyonunda kabul edilmiş meclis ve genel kuruluna gönderilmiştir. Bu ülkemiz adına dönüm noktası olacaktır. Bu mücadele sonucunda uluslar kamuoyunda olumlu tepkiler alınmış birçok spor organizasyonu ülkemize kazandırılmıştır”


Karadeniz Spor Oyunlarında görev yapacak sağlık personeline Bağımsız Doping Numunesi Alım Görevlileri Başkanı Psikolog Nedim Eldem, Doping Kontrol Merkezi Başkanı Prof. Dr Aytekin Temizer ile Prof. Dr Tayfun Ersöz tarafından doping alımı, kontrolü ve bu alanlardaki son tıbbi ve teknik gelişmelerle ilgili bilgiler aktarıldı.


Kursa katılanlara BADNAG tarafından belge verilecek ve sağlık görevlileri ulusal ve uluslar arası müsabakalarda görev yapabilecekler.