1. Karadeniz Spor Oyunları Protokolü İmzalandı

Trabzon'da 2-8 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek 1. Karadeniz Spor Oyunları'na ilişkin protokol, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) ile Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) arasında imzalandı.

 
 

Protokole, GSGM adına Genel Müdür  Mehmet Atalay, TRT adına da yine genel müdür vekili Ali Güney imza koydu.

İmza töreninde konuşan Mehmet Atalay, oyunlarla ilgili hazırlıkların ciddi bir şekilde sürdüğünü belirterek, ''Karadeniz Oyunları, 2007 yılının en büyük organizasyonu'' dedi.

 

 


12 ülkenin 13 branşta mücadele edeceği spor oyunlarının bölge insanına büyük katkıları olacağını savunan Atalay, ''Bu oyunlar tam bir şenlik olacak. Sporcu, antrenör, idareci ve yöneticilerden oluşan 2 bin 500 kişi oyunlarda boy gösterecek. 13 branştaki oyunların 6 ili kapsayan ayakları var. Türkiye bu şansını iyi kullanmalı. TRT de bu oyunlarda eğitici bir rol üstlenecek'' diye konuştu.

  

 

Oyunların yayıncı kuruluşu TRT'nin genel müdür vekili Ali Güney de törende yaptığı konuşmada, ''Organizasyonun başarısı, ülkemizin başarısı olacaktır. Bölge halkının katılımının sağlanması için her türlü desteği vereceğiz. Artvin'den Samsun'a kadar olan bölgede, oyunların duyurulması sağlanacak. Yayınlarımız, tüm kesimler tarafından şifresiz izlenebilecek'' dedi.

Bu arada, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürü Hasan Albayrak'ın, protokol imza törenine sağlık problemleri nedeniyle katılamadığı bildirildi.

Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Yunus Akgül de bu oyunlarda ülkelerin katılımıyla ilgili statüde değişiklik yapmayı düşündüklerini belirterek, ''İran ve Belarus gibi ülkeler de oyunlara katılmak için başvuruda bulundu, ancak statü buna izin vermediği için bu katılımları reddetmek zorunda kaldık. Bununla ilgili statüde, oyunlar içinde bir değişikliğe gitmeyi planlıyoruz. Bu oyunlara, Karadeniz Ekonomik İşbirliği'nde yer alan ülkeler katılabiliyor'' şeklinde konuştu.