Genel Müdür Atalay: ''Karadeniz Dostluk Denizi Olacak''

 
 

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, 2-8 Temmuz tarihleri arasında Trabzon, Giresun ve Rize'de yapılacak 1. Karadeniz Oyunları'na hazır olduklarını söyledi.
 

Atalay, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kamp Eğitim Merkezi'nde düzenlenen 1. Karadeniz Oyunları Organizasyon Komitesi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, her geçen gün Karadeniz Oyunları'na bir adım daha yaklaşıldığını belirterek, ''Artık 12 gün kaldı. Karadeniz Oyunları havasına girdik. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü olarak da Trabzon'a taşındık. Organizasyona hazırız'' dedi.

En geç yetişecek tesislere de baktıklarını ifade eden Atalay, ''Artık oralarda organizasyonlar yapılacak duruma geliyor. Son rötuşlar yapılıyor. O rötuşların da yapılmasıyla fiziki mekanlar tamamlanmış olacak'' diye konuştu.

Tanıtım çalışmalarıyla Karadeniz Oyunları'nın ülkede herkes tarafından bilineceğini dile getiren Atalay, şöyle devam etti:

''Karadeniz insanının bu oyunlara büyük ölçüde sahip çıkacağını düşünüyorum. Çünkü bölge için büyük, olağanüstü bir fırsat. Bölgenin arzuladığı hareket dönemi başlıyor. Bu hareket bittiği zaman, zannediyorum damaklarda bir miktar tat kalacak. O tat ile 2011'e hazırlanacaklar. Bir organizasyonun bitmesi diğerinin başlangıcı olacak. Hemen 2011 hazırlıklarını başlatan bir toplantı yapıp ona da start vereceğiz.''

-''EN İYİ ŞEKİLDE AĞIRLAYACAĞIZ''-

Atalay, Karadeniz Oyunları'na katılacak ülkelerin yakın tarihte Trabzon'a gelmeye başlayacağını belirterek, şunları:

''Onları Türkiyemiz'de ağırlayacağız. Şehrimizi gezdireceğiz. Sahil boyunca müsabakalara katılan ülkeler, farklı mekanları görme imkanı bulacaklar. Onları en iyi şekilde hazırlayacağız. Yeni gelecek misafirler için yer arıyoruz. Bu arada otel noksanlığı ortaya çıktı. 4-5 yıldızlı otel sayısı çoğaltılmalı. ''

Polis teşkilatı ve jandarmanın alacağı tedbirleri konuştuklarını ifade eden Atalay, ''Eksiksiz tedbirlerin alınacağından kuşkum yok. En çok sakınmamız gereken terörün spora bulaşmaması. Kötü niyetli kişilerin buraya sızamayacak kadar kararlı tedbirlerin oluştuğunu görmesi, tedbirler oluşturulduktan sonra eminim caydırıcı bir unsur olarak ortaya çıkacaktır'' dedi.

Sevinmenin ya da üzülmenin ölçüsünün iyi ayarlanması gerektiğini vurgulayan Atalay, ''Bir müsabakada kaybetmek de olacak. Kazandığımızda tabii ki sevineceğiz ama ölçülü sevineceğiz. Kaybettiğimiz zaman olası bir taşkınlığın, saldırganlığının önüne geçilmesi gerekir diye düşünüyorum. Sinan Şamil Sam'ın boks maçında her şey iyi giderken ortaya istenmeyen görüntüler çıkıyor. Kaybettiği zaman seyirci hazmedecek. Bu sadece polisiye tedbirler ile alınacak iş değil'' diye konuştu.

-''GÖRKEMLİ AÇILIŞ''-


Atalay, açılışın görkemli olması için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Çok uzun programda olmasını istemedik ama az ve öz yöresel görüntülerin de olacağı, Türkiye'mizin değerlerinin ortaya çıkacağı, sportif figürlerin içinde bulunacağı, çok propaganda olmayan, spora uygun bir açılış serenomisi yapacağız. Ben inanıyorum ki herkes alkışlayacak. Bizim en fazla istediğimiz şey bu bölgede müsabakaların kapalı gişe oynanmasını sağlamak. Onu da özellikle bekliyoruz.''

Karadeniz Oyunları'nda 8 yeni tesisin görev yapacağını belirten Atalay, şöyle konuştu:


''Bu tesislerin açılışı Karadeniz Oyunları'nın açılışı olacak. Takım oyunuyla büyük bir maç kazanacağız. Başarıyla bu oyunları organize edeceğiz. Kazandıktan sonra o moralle de diğer illerdeki görevleri yapmaya çalışacağız. Karadeniz Oyunları'nın sıcaklığı sürerken diğer organizasyonlarla da ilgileniyoruz. Emin olun ki Karadeniz Oyunları moral motivasyon olarak onları etkileyecek. Bütün Türkiye'ye moral verecek. Sonuçları itibariyle ülkemize kazanç sağlayacaktır.''

Oyunlara katılacak 12 ülkenin Karadeniz'de büyük birliğin temelini atmış olduğunu kaydeden Atalay, ''Burası dostluk denizi olacak. Büyük bir lobi oluşturuyoruz. Karadeniz ülkeleri blok halinde çok yerde birlikte hareket edecek. Bir takım olma yolundayız'' diye konuştu.