1.Karadeniz Spor Oyunlarına Doğru

 
 

Trabzon, Giresun ve Rize'de yapılacak 1. Karadeniz oyunlarının açılış ve kapanış seremonilerinde, 200 kişilik bir ekiple yöreye özgü bir oyun olan ''Kol Bastı'' gösterisi sunacak Trabzon Kolbastı Ekibi, çalışmalarını sürdürüyor..
 

Karadeniz Oyunları Açılış ve Kapanış Alt Komitesi Başkanı, KTÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ergin Erşen, yarısı bayanlardan oluşan 200 kişilik bir ekip ile başladıkları salon çalışmalarını tamamladıklarını, son provaları ise açılış seremonisinin yapılacağı Hüseyin Avni Aker Stadı'nda gerçekleştireceklerini belirtti.

Erşen, Kolbastı oyununun Trabzon ve Karadeniz'in farklı bir özelliğini daha gündeme taşıyacağını ifade ederek, şunları söyledi: ''Bu vesileyle Kolbastı konusunda bilimsel olarak da çalışma yapacağız. Kolbastı da figürlerde doğaçlama var, harmanlama var, horondan alınmış bölümler var. Adımlama tekniklerine bakıldığında denizin dalgalanma hareketinden, martının dönüşü, karabatağın sudan çıkması, takanın burnunun denizdeki hareketi, kayığın denizde alabora olması, tavada balığın pişmesi var. Hoplamalar, sekmeler, önden ve arkadan ayak sarmalar, omuzlandırmalar, dizden ve kalçadan bükmeler, esnemeler kolbastın gösteri sanatı haline getirilmesine katkı yapacaktır.''

Kolbastı oyununun sağlam bir alt yapısının oluşturulması için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Erşen, ''Oyunlar nedeniyle hazırlayacağımız kareogrofide görsellik ve şov ön planda olacak. Ancak özgün hareketleri de sergilemeyi ihmal etmeyeceğiz'' diye konuştu.