25.06.2007

 

Atalay:''Karadeniz Oyunlarının 2011 İçin Çok Güzel Tat Ve Heyecan Bırakacağına İnanıyorum''

 

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Karadeniz oyunlarının 2011 Avrupa Gençlik Yaz Festivali için çok güzel tat ve heyecan bırakacağına inandığını söyledi.
 

  

Atalay, Kamp Eğitim Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 1. Karadeniz Oyunlarının gelecek hafta başında başlayacağını belirterek, ''1 hafta sürdükten sonra oyunlar sona erecek. Ama inanıyorum ki Karadeniz oyunları 2011 için çok güzel tat ve heyecan bırakacak'' dedi.

Çok güçlü bir ekiple çalıştıklarını ifade eden Atalay, ''Her kesimden insan bir arada el ele çalışıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Karadeniz oyunları için 50 trilyonu aşan bütçeyle huzurlarınızdayız. En iyi şekilde oyunları organize edip alnımızın akıyla bu organizasyondan çıkmak için çalıştık. Gelen misafirleri en iyi şekilde ağırlamak için ciddi çalışmalar yaptık'' diye konuştu.

1,5 yılda Trabzon'a yeni tesisler kazandırdıklarını kaydeden Atalay, şöyle devam etti:''Daha dün Vakfıkebir, Araklı, Yomra ilçelerinde spor salonu yoktu. Bir çırpıda başladık ve bitirdik. Maçka ve Arsin ilçesinde de spor salonlarını aynı şekilde bitireceğiz. Muhteşem bir atletizm sahamız olacak. Bundan sonra karadenizin kabiliyetli gençleri o pistte sporun anası olan atletizmi kavrayacaklar. Atletizm de kazandıkları ivme diğer branşlarada yansıyacak.''

 

Atalay, Trabzon'a 2011 Avrupa Gençlik Yaz Festivali için 5 bin kişilik spor salonu yapacaklarını belirterek, ''Bu salonunda yerin belirlemesini yapıyoruz. Gerekli izinlerden sonra yapımına başlayacağız. Ayrıca 2014 Dünya Voleybol Şampiyonası'na da adayız. Eğer almamız halindeki alacağız bu şampiyonanın bir ayağını da Trabzon'da yapacağız'' dedi.

—MEŞALEYİ ŞENOL GÜNEŞ YAKACAK-

Atalay, bu hafta sonunda kesin olarak 1. Karadeniz oyunlarında meşaleyi yakacak ve taşıyacak kişilerin belli olacağını ifade ederek, şöyle devam etti:''Ev sahibi olduğunuz için meşaleyi yakacak ve taşıyacak sporcular belirliyorsunuz. Bu daha çok eskiden emek vermiş ülkenin gururu olan sporcular olabiliyor. 1996 Atalanta Olimpiyatlarında Muhammet Ali, meşaleyi yakmıştı. Meşaleyi yakmak daha çok eski sporcularla ilgili ancak bayrak taşıma o günkü sporcu kafilesinde yer alan biri tarafından yapılabilir. Sporcu yemini de müsabakalarda yarışacak sporcu yapacak. Biz, meşaleyi birkaç sporcuyu taşıttıralım ve bir sporcuya yaktıralım istedik. Sanıyorum büyük ihtimal olarak meşaleyi yakacak kişiyi Şenol Güneş diye düşünüyoruz. Ama meşaleyi saha içinde 6-8 sporcu birbirine devredecek.''

-FAİR-PLAY ÇAĞRISI

Karadeniz oyunlarında Ermenistan ve Yunanistan gibi ülkelerin yer alacağını dile getiren Atalay, bu ülkelerin diğer ülkelerden farkı olmadığını söyledi.

Atalay, Yunanistan ile her oylamada birlikte hareket ettiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

''Atina olimpiyatlarıyla dostluk köprüsü kurduk. Ermenistan da bizimle birlikte hareket etti. Bize oy verdiler. Seyircilerimizin onları da alkışlamasını istiyoruz. Fair-play dışına çıkılmamasını istiyoruz. Buraya gelenlerin çekinmemesini, endişe etmemesini, dönerken de 'ne kadar misafirperver insanlar' diyerek buradan ayrılmasını istiyoruz.''

Trabzon halkının misafirperver olduğunu bildiğini kaydeden Atalay, ''Hiçbir olaya imkan vermeyeceklerini biliyorum ama olası bir sabote eylem için duyarlı olunmasını istiyorum. Karadeniz oyunlarında en fazla üzerinde titreyeceğimiz şey budur. Sporun ölüm kalım savaşı olmadığını bilmeliyiz. Tabi ki evimizdeki şampiyonada alınan madalyaların lezzetini biliyoruz. Ama kaybettiğimiz zaman da alkışlamasını biliyoruz'' diye konuştu.