28.06.2007

 

 Karadeniz Oyunları Bir İlke İmza Atacak

 

2 Temmuz Pazartesi günü yapılacak açılış töreni ile başlayacak olan 1. Karadeniz Oyunları’nda bir ilke imza atılacak. Aralarında sorunlar bulunan Azerbaycan ile Ermenistan’ın futbol takımları aynı grupta mücadele edecekler.
 

18 yaş ve altı sporcuların mücadele edeceği futbolda A grubunda Azerbaycan ve Ermenistan’ın yanı sıra Rusya ve Moldova’da yer alıyor.

Giresun Atatürk stadında oynanacak A grubunda Ermenistan ile Azerbaycan 5 Temmuz Perşembe günü saat 18.00’de karşı karşıya gelecekler.

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Karadeniz Oyunları’nın ilkinde, sporun birleştirici yönünün ilk planda olacağını belirterek; “ Azerbaycan ile Ermenistan’ın İstanbul’da yapılan kura çekiminde aynı gruba düşmelerinin verdiği sinyalleri olumlu değerlendirmemiz gerekiyor. Her zaman ifade ettiğimiz gibi, Karadeniz bizim için bir dostluk denizi. Savaşlar artık geride kaldı. Azerbaycan ile Ermenistan futbol takımları bu bakımdan tarihin pozitif olarak yazacağı bir karşılaşmayı yapacaklardır” dedi.

Atalay, bu maçın tarihi bir fırsat olarak da algılanması gerektiğini vurgulayarak, “İşte spor budur. Dostluktuk, Barıştır. Bir takım nedenlerden dolayı oluşan sorunları büyütücü değil çözümleyici bir harekettir. Eminizki herkes gelecekte, Karadeniz Oyunları’nda spor adına bu mücadeleyi ortaya koyanları ve sorunların giderilmesine öncülük edenleri minnetle anacaktır” diye konuştu.