30.06.2007

 

1. Karadeniz Oyunları Tesisleri sırayla açılıyor

 

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Trabzon'un tesis çöplüğünden tesis zengini haline geldiğini belirterek, ''Trabzon'a salonlar yapıyoruz. Açık yüzme havuzu ve spor lisesi de yapacağız'' dedi.
 

             

1. Karadeniz Oyunları'nda yarışmamaların yapılacağı Of ve Araklı spor salonları, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Gençlik ve Spor Genel Müdür Vekili Mehmet Atalay ve Vali Nuri Okutan'ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

Bakan Özak spor salonlarının açılışında yaptığı konuşmada, 1. Karadeniz Oyunları'nın alınmasının kolay olmadığını, bunun hükümetin başarısı olduğunu söyledi.

Karadeniz Oyunları'nın Trabzon'da yapılacak 2011 Avrupa Olimpik Gençlik Yaz Festivali için önemli olduğunu vurgulayan Özak, ''Küçük bir olimpiyat yapacağız. İnşallah daha sonraki dönemlerde bir olimpiyat yaparız. Türk insanı bunu hak ediyor'' diye konuştu.

Özak, bu dönemin Karadeniz için, Trabzon için şanlı bir dönem olduğunu belirterek, şunları söyledi:
''Trabzon tesis çöplüğünden tesis zengini haline geldi. Trabzon'da spor salonları açıyoruz. Açık yüzme havuzu, spor lisesi de yapacağız. Buraya gelen hangi dinden, etnik kökenden insan olursa olsun, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, hepsini kardeş gibi karşılayacağız. Misafirperverlik göstereceğiz. Misafirlerimiz ülkelerine döndüklerinde Türkiye'yi anlatacak ve dostluklar pekişecektir.''

Gençlik ve Spor Genel Müdür Vekili Mehmet Atalay da, mutlu olduklarını ve güzel bir gün yaşadıklarını ifade ederek, Karadeniz Oyunları'nın bölgeye hareket getireceğini söyledi.

 


Atalay, Of Spor Salonu'nun 1995 yılında ihale edildiğini, o günden itibaren birçok başbakan ve hükümet görev yaptığını ancak bitirilemediğini belirterek, müteahhitin gayretli çalışması sonucu Karadeniz Oyunları'na yetiştirildiğini kaydetti.

Yeni spor salonlarının hentbol, voleybol ve basketbol oynanabilen özellikte olduğunu belirten Atalay, ''Gençleri kahve köşelerinden kurtarmak ve sporu bir yaşam biçimi haline getirmek istiyoruz'' dedi.

Trabzon Valisi Nuri Okutan ise, Karadeniz Oyunları ile 2011 Avrupa Olimpik Gençlik Yaz Festivali'nin şimdiden kentte olumlu sonuçlar vermeye başladığını belirterek, bu katkıların oyunların ardından daha iyi görüleceğini söyledi.

Okutan, müsabakalarda Türk takımlarının elbette destekleneceğini, ancak fair-play anlayışı içinde rakip takımların da alkışlanması gerektiğini ifade ederek, ''Herkesi salonlara davet ediyorum. Karadeniz kültürünün sıcak ve estetik boyutunu göstermenizi istiyorum'' diye konuştu.
 


Konuşmaların ardından, Özak, Atalay ve Okutan, spor salonlarının açılışını yaptılar.

Of Spor Salonu'nun bin kişilik seyirci kapasitesi bulunuyor. 8 ayda tamamlanan salonun yapımına 3 milyon 980 bin YTL harcandı.

Yedi ayda tamamlanan Araklı Spor Salonu, 845 bin YTL'ye mal oldu. Salonun 500 kişilik seyirci kapasitesi bulunuyor.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Trabzon'un tesis çöplüğünden tesis zengini haline geldiğini belirterek, ''Trabzon'a salonlar yapıyoruz. Açık yüzme havuzu ve spor lisesi de yapacağız'' dedi.