01.07.2007

 

ATALAY "Oyunlarda Bir İlki Gerçekleştireceğiz"

 

1.Karadeniz Oyunları İdari Birim Toplantısı Zorlu Grand Otel’de oyunların temsilcileri ile birlikte gerçekleştirildi.

   
    

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Karadeniz oyunları hamlesinin semeresini vereceğini belirti.. Atalay, “Bu tarihi kararların verilmesinde idari komitemizin çok büyük rolü var. Biz Türkiye olarak Karadeniz oyunları ile ilgili oyunlardan sonra bir müze düşünüyoruz, müze yapacağız. Burada Karadeniz Oyunları’nın Kahramanları diye sizlerinde adlarını yazıp fotoğraflarını koyacağız. Ve aynı zamanda spor bakanlarımızın isimlerini yazacağız. Burada madalya alan bütün sporcuların çok özel bir köşesi olacak. Birinci Karadeniz Oyunları’nın anısını ebediyen yaşatacağız. Çünkü bunu yapmak çok önemliydi, ilki başarmak önemliydi. Sizlerin desteği ve işbirliğimiz sayesinde bunu başardık. Bizim tesislerimizin çoğu yeni yapıldı. Eski tesislerimizden bazılarının tamiratını yaptık.

Organizasyon ile ilgili herhangi bir eksiğimiz yok. Olimpiyat köyümüzle ilgili üniversitelerin uzun sürmesi nedeni ile geç kapanma oldu, bu sebeple bazı sorunları çözdük, bazılarını da zaman içinde çözeceğiz. Sizi rahatsız eden herhangi bir sorun olursa bizler ilgileneceğiz. Türkiye’de birikim sahibi olan insanları buraya taşıdık. Biz çok geniş bir tanıtım kampanyası yaptık, yöresel bir organizasyon dışında tüm Türkiye’nin ilgileneceği bir kampanya yaptık. Bütün Türkiye bu organizasyonla ilgilenecek ve izleyecek.

Açılışı da Başbakanımız yapacak. Dost ülkelerin de bakanları ve bakan yardımcıları da burada olacak, hep beraber yarın açılış seranomisi ile açılış startını vereceğiz. Bütün Türk halkına bölgede yaşayan halkımıza şöyle sesleniyoruz, ‘Aslolan katılmaktır, madalya değil’ Ve bütün katılan dost ülkeleri Türk sporcuları kadar alkışlamalarını istiyoruz. Burada rakip yok, herkes dost ülke. Bu açıdan da bütün Dünyaya fair-play, sevgi dostluk açısından örnek olacağını düşünüyorum. Bütün tesislerimiz, bütün hizmetlerimiz dostlarımızın emrindedir, en ufak bir aksaklıkta lütfen bizi uyarın. Her sporcu bizim ortak sporcumuz olacak. Ve bütün bu sporcuların olimpiyatlarda ve dünya şampiyonalarında alacakları başarılarda bizde gurur duyacağız. Bütün ülkeler bize çok yaklaştı, İstanbul’a gider gibi buradaki dost ülkelere gidip geleceğiz.

Yunanistan idari komite başkan yardımcısı Thomaz Mendesides “Tüm detayları tartışmak için bir kez daha beraberiz. Biz daha önce burada yine toplanmıştık, burada olan her şeyin sorumluluğu yine biz buradayız. Birinci gün herkes için ufak-tefek şeyler olmuştur. Organizasyon komitesi için zorluklar var, genel müdür için herkes için oldu. Sporcular, antrenörler aynı zamanda. Bütün problemleri ele alıp burada yazıp su yüzüne çıkarmak bizim sorumluluğumuz. Burada hep beraberiz, tüm problemleri birlikte halledeceğiz” dedi.