02.07.2007

 

Gönüllü Olmak

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Gönüllü Takımı olarak Trabzon 1. Karadeniz Oyunları’na destek olmaya ve organizasyonun en iyi şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla Universiade bilgi ve deneyimimizi aktarmaya geldik. 19 Haziran 2007’de 25 kişilik idari kadro gönüllülerimizle GSGM Kamp Eğitim Merkezi’ne geldik ve giderek artan bir tempo ile çalışmaya başladık.

 

Daha sonra da 150 kişilik bir İzmir Gönüllü Takımı ekibi bizlere katıldı. Sanırım, İzmir’den gelen bu coşkulu katılım Karadeniz Bölgesi’ndeki üniversite öğrencisi arkadaşlarımızı da harekete geçirdi ve bir başvuru patlaması yaşadık. Şimdi Trabzon Gönüllü Takımı’yız…

 

Yedeklerin hesaplanması ile yaklaşık 600 gönüllüye gereksinim olduğunu saptadık ve genel eğitimlere zaman ayırabilecek bir zaman çizelgesiyle öngörüşmelerimizi, kayıtlarımızı, eğitimlerimizi ve yabancı dil düzeyi belirleme mülakatlarımızı 30 Haziran 2007 tarihine kadar sürdürdük. Komite gereksinimleri ile gönüllülerin ilgi, bilgi ve becerilerini eşleştirdik ve gerekli atamaları yaptık. Daha sonra atanan gönüllülerin akreditasyonları yapıldı ve kartları ile kıyafetleri birimimiz tarafından dağıtıldı. Görevlendirilen gönüllülerin çalıştıkları günlerin puantaj listeleri de birimimiz tarafından düzenlenerek tesis ve federasyon sorumlularına dağıtıldı ve takip edilmekte.

Bu tür uluslararası organizasyonlarda kentin, ülkenin ve insanımızın en iyi şekilde temsil edilmesi ve tanıtılması açısından gönüllülerin ne denli önemli olduğunun bilinci ile gönüllülerimiz göreve ve özverili çalışmaya hazır. Oradan oraya koşturarak ve uykusuz kalarak, konukları en iyi şekilde karşılamak ve tüm istek ve gereksinimlerini kısa sürede, en iyi şekilde karşılamak için hepsi canla başla çalışıyorlar.

İzmir’in imbatı ve Karadeniz’in hırçın dalgalarının buluşması ile gönüllülerimiz rüzgar gibi esecek, dalgalar gibi coşacak…

Organizasyonun gönüllülerimiz, katılımcılar, sporcular, Trabzon’lular, tüm Türkiye ve emeği geçen herkes için en iyi şekilde sona ermesini diliyorum.

Filiz Bengütaş
Gönüllü Komitesi Başkanı