02.07.2007

 

Karadeniz Oyunlarında Muhteşem Açılış
 

 

I.Karadeniz Spor Oyunları açılış programında Türkiye Genç Milli Voleybol takımı oyuncularından Naz Aydemir sporcu andını okudu.
 

Karadeniz Oyunları'nın meşalesini tutuşturacak ateş, stadyuma Türkiye'ye Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonlukları kazandırmış ve aralarında dünya şampiyonu güreşçi Mehmet Akif Prim, Avrupa şampiyonu rekortmen atlet Elvan Abeylegesse, dünya şampiyonu tekvandocu Bahri Tanrıkulu, olimpiyat şampiyonu halterci Tamer Sağır, A Milli Basketbol Takımı kaptanı İbrahim Kutluay'ın da yer aldığı sporcuların ellerinde getirilerek, Türkiye'ye A Milli Futbol Takımı ile dünya üçüncülüğü kazandırmış Trabzonlu Teknik Direktör Şenol Güneş'e teslim edildi.

Oyunların meşalesi, 'tüm insanlığı birleştirecek kalıcı bir barışın fitilini tutuşturmak' temennisiyle, Şenol Güneş tarafından yakıldı. Meşalenin tutuşturulmasını havai fişek gösterileri izledi. Daha sonra yöresel bir halk oyunu olan Kolbastı ve halk oyunu gösterileri alkışlar eşliğinde oynandı. Semazen ve uçan adamlar gösterilerinin ardından, oyunların açılış etkinliği Türkiye'ye Eurovision Şarkı Yarışması'nda birincilik kazandıran Sertab Erener'in konseriyle sona erdi.

              
 

Trabzon, Rize ve Giresun'da 2-8 Temmuz tarihleri arasında yapılacak 1. Karadeniz Oyunlarına Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) örgütünü oluşturan 12 ülke Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Rusya, Türkiye, Sırbistan, Ukrayna ve Yunanistan'dan 18 yaş altı genç sporcular katılıyor. Atletizm, basketbol, bisiklet, ritmik jimnastik, okçuluk, tekvando, voleybol, yüzme ve futbol branşlarında yapılacak oyunlarda, ayrıca gösteri amaçlı olarak bedensel engelliler okçuluk, atletizm ve yüzme branşlarında da yarışmalar düzenlenecek. Bin 297 sporcu, 259 antrenör, 402 hakem, 90 takım menajeri ve 142 yöneticinin yer alacağı oyunlar süresince yaklaşık 600 gönüllü yardımcı personel de görev yapacak. 1. Karadeniz Oyunları'nın kapanış töreni, 7 Temmuz Cumartesi günü yine Hüseyin Avni Aker Stadı'nda yapılacak.

2010 yılında yapılacak 2. Karadeniz Oyunları ise bugün yapılan ve oyunlara katılan 12 ülkenin spor bakanlarının katıldığı KEİ Bakanlar Komitesi toplantısında alınan karar gereği Romanya'da düzenlenecek.